Peti Simpozijum energetike – EPCG NET 2026, kojeg je u Budvi organizovala Elektroprivreda Crne Gore, otvoren je uz poruke da je energetska tranzicija postala centralno razvojno, ekonomsko i bezbednosno pitanje, uz jasnu ocenu da se sektor nalazi u fazi najdubljih strukturnih promena u poslednjim decenijama. Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da je Evropska unija najvažniji partner za Crnu Goru, koja teži da postane regionalno energetsko čvorište.